Πέμπτη 16 Ιανουαρίου 2014

ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΕ ΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ... ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 72-81

Με τον Ναβάρο να… εκρήγνυται στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μπαρτσελόνα πήρε το «διπλό» στο ΣΕΦ και ανάγκασε τον Ολυμπιακό στη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στο Top 16 της Euroleague.

Αν και προερχόμενος από τραυματισμό, ο έμπειρος γκαρντ της Μπαρτσελόνα, πήρε το… όπλο του στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης και οδήγησε τους Καταλανούς στη νίκη επί των πρωταθλητών Ευρώπης στο ΣΕΦ με 72-81, για την 3η αγωνιστική του Ε’ ομίλου του Top 16 της Euroleague…

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τους ερυθρόλευκους, μετά τη βαριά ήττα στο Μιλάνο από την Αρμάνι, που προκαλεί προβληματισμό όσον αφορά την κατάληψη των πρώτων θέσεων του ομίλου.

Από την άλλη πλευρά οι Καταλανοί έκαναν το 3/3 και δεύτερο συνεχόμενο «διπλό» μετά την επικράτησή τους επί της Φενέρ του Ομπράντοβιτς στην Κωνσταντινούπολη.

Στους 21 πόντους σταμάτησε ο Ναβάρο, στους 2 έμεινε ο Παπανικολάου.

Για τους ερυθρόλευκους από 17 πόντους πέτυχαν Πρίντεζης και Σπανούλης.

Θερμή υποδοχή στον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, Κώστα Παπανικολάου, επεφύλαξαν οι οπαδοί της ομάδας, οι οποίοι γέμισαν το ΣΕΦ και στο δεύτερο εντός έδρας παιχνίδι των Πρωταθλητών Ευρώπης στο Top 16.

Στα καθαρά αγωνιστικά...

Χαμηλές… πτήσεις και για τις δύο ομάδες στο πρώτο τρίλεπτο της αναμέτρησης. Μόλις 5-4 το σκορ στο συγκεκριμένο διάστημα με τη ζυγαριά πάντως να γέρνει για τον Ολυμπιακό καθώς οι φιλοξενούμενοι, που ξεκίνησαν χωρίς τον Ναβάρο στη σύνθεσή τους, είδαν γρήγορα τον Λόρμπεκ να χρεώνεται με το δεύτερό του φάουλ. Οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν στροφές, πίεσαν στην άμυνα και με δύο τρίποντα από Λοτζέσκι και Περπέρογλου πήραν προβάδισμα 6 πόντων. Η Μπαρτσελόνα μείωσε δύο φορές στο καλάθι, όμως οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν της επέτρεψαν κάτι… περισσότερο. 1’50’’ πριν το τέλος του δεκαλέπτου πάτησε για πρώτη φορά παρκέ ο Ναβάρο όμως αυτό δεν... πτόησε τους Πρωταθλητές Ευρώπης που έχοντας ανεβάσει το ρυθμό τους έφτασαν και στο +9. Η ολιγωρία τους όμως στο τελευταίο λεπτό τους κόστισε με τους Καταλανούς να μειώνουν σε 23-18.

Η απουσία του Σπανούλη στο πρώτο ενάμισι λεπτό της δεύτερης περιόδου, αποδιοργάνωσε τον Ολυμπιακό. Οι ερυθρόλευκοι με κακές επιθετικές επιλογές και χαλαρή αμυντική λειτουργία έδωσαν την ευκαιρία στην Μπαρτσελόνα με σερί 10-0 να περάσει ξανά μπροστά με +5. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας επανέφερε τον αρχηγό του πρωταθλητή Ευρώπης στο παρκέ, όμως τα πράγματα δεν άλλαξαν και πολύ. Τα 1/7 δίποντα των ερυθρόλευκων στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν βοήθησαν, με αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα να μπει στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους με το υπέρ της 29-32 και παρόλο που ήταν άποντη για τρία λεπτά. Το γκολ φάουλ του Πρίντεζη όμως ανέβασε την ψυχολογία του Ολυμπιακού ο οποίος ισοφάρισε, έπαιξε μια καλή άμυνα και με κάρφωμα του Σίμονς στο τέλος οδηγήθηκε στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός καλαθιού, 34-32.

Με… φόρα επέστρεψε στο παρκέ ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο. Ο αρχηγός της Μπαρτσελόνα ήταν πρωταγωνιστής στο επιμέρους 11-2 των Καταλανών χάρις στο οποίο προηγήθηκαν με 7 πόντους. Ο Ολυμπιακός πήρε... μπρος μειώνοντας στους δυο πόντους, ενώ είχε και την ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά ήταν κακός επιθετικά. Ο Ναβάρο συνέχισε το… παιχνίδι του και με 8 συνεχόμενους δικούς του πόντους οδήγησε τους φιλοξενούμενους για πρώτη φορά στο +10. Ο αρχηγός της Μπαρτσελόνα, που προερχόταν από τραυματισμό, κάθισε στον πάγκο για να πάρει ανάσες με την ομάδα του να διατηρεί το πλεονέκτημά της. Ο Περπέρογλου ήταν αυτός που… ξεκόλλησε με δύο καλές άμυνες και ένα τρίποντο τους ερυθρόλευκους, μειώνοντας σε 48-55.

Με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Πρίντεζη ο Ολυμπιακός πλησίασε στους 5, όμως με Όλεσον και Χουέρτας οι Ισπανοί «αποκατέστησαν» το +10. Και πάλι όμως οι Πρωταθλητές Ευρώπης δεν το έβαλαν κάτω. Ξεκινώντας από την άμυνα τους και με επιμέρους 12-4 πλησίασαν στο καλάθι (64-66), 3’47’’ πριν τη λήξη. Ο Λοτζέσκι είχε την ευκαιρία να βάλει ξανά το Θρύλο στη θέση του οδηγού αλλά αστόχησε σε τρίποντο. Όχι όμως και ο Ναβάρο που χωρίς δεύτερη σκέψη σούταρε από τα 6,75μ. για το 64-69. Ευχάριστο νέο για τους ερυθρόλευκους»το πέμπτο φάουλ του Τόμιτς με 2’31’’ να απομένουν χάρις στο οποίο οι πρωταθλητές Ευρώπης πλησίασαν, 66-69. Ο Σλούκας έχασε τρίποντο που θα έφερνε το ματς στα ίσια. Το αντίστοιχο σουτ του Όλεσον βρήκε στόχο για το 66-72 και κάπου εκεί έγινε ξεκάθαρη η νίκη της Μπαρτσελόνα, αφού στη συνέχεια το παιχνίδι πήρε χαρακτήρα διαδικαστικό με τους Ισπανούς να επικρατούν με 72-81.