Παρασκευή 14 Νοεμβρίου 2014

ΚΑΤΙ... ΜΑΓΙΚΟ! ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ 93-66

Ο Θρύλος είναι το αφεντικό του 4ου ομίλου της Ευρωλίγκας!

Ο Ολυμπιακός μετέτρεψε σε… πάρτι την αναμέτρηση με τη Γαλατασαράι, την οποία συνέτριψε με 93-66 και διατήρησε το απόλυτο μετά από πέντε ματς!

Μόνος πρώτος και... αήττητος στην κορυφή του Δ’ Ομίλου της Ευρωλίγκας παρέμεινε ο Ολυμπιακός, που σκόρπισε την ομάδα του Εργκίν Αταμάν στο ΣΕΦ.

Με 16 πόντους, αλλά και εφτά ασίστ, ο Βασίλης Σπανούλης ήταν και πάλι ο κορυφαίος εντός παρκέ, ενώ 17 πόντους, δέκα ριμπάουντ και ένα κόψιμο συνείσφερε ο Οθέλο Χάντερ και 15 πόντους, με δύο ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ είχε ο Βαγγέλης Μάντζαρης. Επίσης, ο Τρεμέλ Ντάρντεν δείχνει να ανεβαίνει κι άλλο, καθώς εκτός από την καλή άμυνα που έπαιξε, σημείωσε και 7 πόντους.

Από τους ηττημένους, ο Κάρλος Αρόγιο είχε 14 πόντους αλλά 2/7 σουτ εντός παιδιάς και δύο ασίστ.

Οι ερυθρόλευκοι ολοκλήρωσαν με 26 ασίστ, αντί μόλις εννέα των αντιπάλων τους, που ...«πνίγηκαν» στην άμυνά τους. Στο 70% έφθασε το ποσοστό ευστοχίας στα δίποντα, αντί 37% των Τούρκων, συν 9/22 τρίποντα και 8/10 βολές.

Η «Γαλατά» είχε 20/24, γεγονός που τη βοήθησε να «κρατηθεί» σε σημεία του ματς, πριν παραδοθεί πλήρως στις διαθέσεις των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Στα καθαρά αγωνιστικά...

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ξεκίνησε την αρχική πεντάδα του Ολυμπιακού με τον Τρεμέλ Ντάρντεν και στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης επιβραβεύτηκε με το... παραπάνω. Το «μπλοκάρισμα» των επιθετικών ατού της Γαλατά από την άμυνα των ερυθρόλευκων, τους έδωσε τη δυνατότητα να πάρουν από νωρίς το προβάδισμα με +8. Οι Τούρκοι σκόραραν με… αίμα, ενώ από την άλλη μεριά του παρκέ, οι καλές επιλογές στην επίθεση και η ευστοχία των παικτών του Ολυμπιακού από την περιφέρεια έκανε τη διαφορά να πάρει την… ανιούσα, με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να τους βρίσκει στο +13 (26-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός συνέχισε με την ίδια φιλοσοφία, παίρνοντας δηλαδή ενέργεια στην επίθεση από την πολύ καλή του άμυνα. Στα πρώτα δύο λεπτά, οι ερυθρόλευκοι έφτασαν ακόμα και στο +16, με την υπέρ τους διαφορά να συντηρείται σε διψήφιο αριθμό, μέχρι και ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Όμως, τα πολλά φάουλ των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου έστελναν συνεχώς στις βολές τη Γαλατά και λόγω της ευστοχίας της (17/19 β.) το σκορ έγινε 47-39, με τον Μάντζαρη να διαμορφώνει στο τέλος το 49-39.

Το καλό «μπλοκάρισμα» του Αρόγιο από τον Μάντζαρη συνεχιζόταν και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με αποτέλεσμα ο Πορτορικανός να μην μπορεί ούτε να δημιουργήσει, αλλά ούτε και να σκοράρει, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει ξανά με 16 πόντους. Επίσης, ο Ντάρντεν άρχισε σιγά σιγά να… ζεσταίνεται και επιθετικά (μετά από την καλή άμυνα), η δημιουργία των παικτών του Σφαιρόπουλου ήταν εξαιρετική και έτσι το σκορ έγινε 64-46, αλλά λόγω της χαλάρωσης στο τέλος, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 68-53.

Στην έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός δεν ήταν τόσο προσηλωμένος στην περιφερειακή άμυνα, με αποτέλεσμα η Γαλατασαράι να μειώσει τη διαφορά στους δέκα πόντους. Όμως, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος... «έκοψε» το ρυθμό των Τούρκων με τάιμ άουτ, με τους ερυθρόλευκους να τρέχουν -από εκείνο το σημείο και μετά- ένα σερί 18-0 μέσα σε τέσσερα λεπτά και να φτάνουν στο +28 (93-65)! Έτσι, η αναμέτρηση μετατράπηκε σε... «πάρτι», το τέλος του οποίου βρήκε το Θρύλο να παίρνει τη νίκη με το τελικό 93-66.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 49-39, 68-53, 93-66.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 7 (2/3δίπ., 1/2τρίπ., 2ριμπ., 3ασ. σε 23:47), Χάντερ 17 (8/9δίπ., 1/2βολ., 10ριμπ., 1κοψ. σε 24:14), Ντάνστον 8 (3/7δίπ., 2/2βολ., 6ριμπ., 2κλ., 1ασ.), Σπανούλης 16 (5/7δίπ., 1/4τρίπ., 3/3βολ., 1κλ., 1λάθ., 7ασ. σε 25:41), Σλούκας 1 (0/2δίπ., 1/1βολ., 1κλ., 2λάθ., 2ασ. σε 17:45), Χριστοδούλου (00:43), Αγραβάνης 10 (5/6δίπ., 0/3τρίπ., 3ριμπ., 3ασ. σε 16:13), Μάντζαρης 15 (3/3δίπ., 3/3τρίπ., 2ριμπ., 1λάθ., 2ασ. σε 24:56), Καββαδάς (1ριμπ. σε 00:34), Κατσίβελης 3 (1/2τρίπ., 1κλ., 1ασ. σε 15:06), Λαφαγέτ 9(1/1δίπ., 2/5τρίπ., 1/2βολ., 3ριμπ., 1λάθ., 5ασ. σε 19:36), Ντάρντεν 7 (2/3δίπ., 1/3τρίπ., 3ριμπ., 1κλ., 1λάθ., 2ασ. σε 16:13)

Γαλατάσαραϊ (Αταμάν): Μίτσοβ 8 (1/4δίπ., 1/5τρίπ., 3/4βολ., 4ριμπ., 2λάθ., 1ασ.), Έρτσεγκ 5 (1/7δίπ., 1/4τρίπ., 2ριμπ.), Τζαγουάι 9 (2/2δίπ., 5/6βολ., 4ριμπ., 1λάθ.), Γκονλούμ 6 (2/3δίπ., 2/3βολ., 5ριμπ., 1κλ., 2λάθ.), Βουγιούκας 3 (1/2δίπ., 1/2βολ., 3ριμπ., 2ασ. σε 7:21), Αλντεμίρ (2/5δίπ., 0/1τρίπ., 3/3βολ., 1ριμπ., 1κλ., 1λάθ., 2ασ.), Αραντόρι 7 (2/5δίπ., 0/1τρίπ., 3/3βολ., 1ριμπ., 1κλ., 1λάθ., 2ασ.), Γκιουλέρ 4 (2/5δίπ., 0/2τρίπ., 4ριμπ., 2λάθ.), Αρλσάν 10 (1/4δίπ., 2/5τρίπ., 2/2βολ., 1λάθ., 2ασ.), Αραρ (0/1τρίπ.), Ουράλ (2ριμπ., 1λάθ.)